Sejr til Drageunge
EMIL SKAL SPILLE PÅ THE BELFRY
12-årige Emil Meyer Therkelsen har med en sejr i verdens største indendørs turnering for juniorer – Faldo Series – vundet en runde på den ikoniske bane, The Belfry.
Af Michael Bech
Selvom golfen i vinterhalvåret er droslet en smule ned, så er der stadig turneringer at spille: Simulator-turneringer.
En af klubbens yngre medlemmer – 12-årige Emil Meyer Therkelsen – meldte sig derfor til verdens største indendørs-juniorturnering, Faldo Series, der blev spillet over en måned i januar. Og det var en klog beslutning.
Emils spil sikrede ham 1. pladsen med otte slag under par. Et slag bedre end nummer to.
– Jeg blev så megaglad, da jeg vandt. Og nu skal jeg så til England og spille, fortæller en tydelig stolt Emil.
Og ja, Emils præstation gør nu, at han skal spille på den ikoniske Belfry lidt udenfor Birmingham i England. Kendere vil vide, at banen har lagt græs til adskillige Europa Tour-turneringer og intet mindre end fire Ryder Cups. Og det er altså her, at Emil skal spille finalen i Faldo Series over to runder.
– Det bliver kanon. Jeg glæder mig så meget til for første gang at skulle spille en turnering i udlandet og så endda i England, siger Emil.
MODSTANDERE FRA HELE VERDEN
Sammen med sine forældre – Gitte og Jonas – flyver Emil derfor til England i august måned.
– Jeg havde ikke lige regnet med, at vi skulle til England her i august måned, men nu fanger bordet, griner far Jonas, der håber på at blive caddie på runden.
Faldo Series i simulator er tilgængelig i hele verden, og Emil spillede derfor mod spillere fra Storbritannien, USA, Indien og en lang række andre lande.
– Jeg er vild med at spille simulatorgolf i vinterhalvåret, fordi vejret ikke betyder noget. Samtidig er det er fedt at spille mod hele verden. Især når man vinder, griner Emil om oplevelsen.
Super flot, Emil. Vi hepper på dig fra klubben, når det går løs på The Belfry!